To będzie długi zjazd… Coraz więcej narciarzy wybiera polskie stoki – znacznie lepiej dziś przygotowane niż kiedyś. Dobra infrastruktura, przystępne ceny, piękne widoki i… całkiem długie trasy!

 

fot. Stacja Narciarska Suche

 

Polscy narciarze często spędzają zimowe wakacje na zagranicznych stokach. Nie tylko przez pogodę, która w naszym kraju bywa kapryśna i nieprzewidywalna, lecz także... ze względu na długość i jakość tras narciarskich. Przyjrzeliśmy się kilku polskim stokom i okazuje się, że nie jest wcale najgorzej – wskazujemy te, które warto odwiedzić.

 

9700 m: Kasprowy WierchHala GąsienicowaKuźnice

 

Zdecydowanie najdłuższa trasa narciarska w Polsce, a jednocześnie posiadająca warunki zbliżające ją do tych, jakie panują na alpejskich stokach. Różnica poziomów to 940 m. Istnieje kilka możliwości zjazdu z Kasprowego Wierchu – prawie 10-kilometrowy odcinek możemy pokonać, wybierając czarną trasę z Kasprowego do Hali Gąsienicowej (1050 m), a następnie kierując się nartostradą do Kuźnic przez Karczmisko (ponad 8000 m). Warto jednak pamiętać o tym, że trasa ta jest trudna, z tego względu polecana wyłącznie doświadczonym narciarzom. Sporą przeszkodą w jej pokonaniu może okazać się zamknięcie trasy ze względu na, często spotykane w tym regionie, zagrożenie lawinowe.

 

8000 m: Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa – Kuźnice

 

Ta trasa polecana jest zaawansowanym narciarzom, przebiega bowiem po bardzo stromym, często także oblodzonym i nieratrakowanym terenie. Różnica poziomów to 950 m. Odcinek początkowy, prowadzący z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy liczy 2200 m. Z Doliny Goryczkowej do Kuźnic można dostać się 4-kilometrową nartostradą, biegnącą przez las.

 

5300 m: Skrzyczne – Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Czyrna

Trasa położona na terenie Stacji Czyrna-Solisko w Szczyrku, oznaczona numerem 3 i kolorem zielonym. Różnica wzniesień to 632 m. Polecana głównie tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na stoku.

 

5200 m: Skrzyczne – Jaworzyna – dolna stacja kolei linowej

 

Trasa nr 21, nosząca nazwę „Ondraszek”, jest najdłuższą, a jednocześnie najłatwiejszą trasą ze Skrzycznego. Świetnie nadaje się do spokojnego szusowania i rodzinnych zjazdów, także dla początkujących. Różnica poziomów wynosi 710 m.

 

Inne trasy, które warto sprawdzić:

 

4500 m: Hala Miziowa – Hala Szczawiny – Korbielów Kamienna

4400 m: Nartostrada Lolobrygida w Szklarskiej Porębie

3400 m: Kopiec – Hala Miziowa – Hala Szczawiny

3130 m: Małe Skrzyczne – Hala Skrzyczeńska – Młaki – Czyrna

3100 m: Skrzyczne – Jaworzyna – dolna stacja kolei linowej (trasa nr 22 „KASKADA”)

2300 m: Jaworzyna – Doliny (trasa nr 25 „WIDOKOWA”)

2800 m: Skrzyczne – Doliny Dunacie (trasa nr 23 FIS)

2600 m: Trasa nr 1 „Rodzinna” na Jaworzynie Krynickiej

 

Więcej pomysłów na aktywny wypoczynek zimowy:

 

atrakcje zimowe w Polsce

noclegi Szczyrk

noclegi Zakopane

noclegi Krynica-Zdrój

noclegi Szklarska Poręba

snowkite w Karpaczu

zimowy weekend w Tatrach

dla zaawansowanych pod Zakopanem